14 Şubat 2015 Cumartesi

PAZARYERİNDE FUTBOL- SOCCER IN THE MARKETPLACE

TÜRKÇE (For English please scroll down.)

Ara ara kasetlerden eski canlandırmalarımı ayıklıyorum, bazılarını da burada paylaşıyorum. Bu sefer yine Werner Beinhart'dan (1990). 28 Ekim 2014'te aynı filmden başka bir sahne paylaşmıştım, bkz. "Yolda Motorcular". 1989-90 yıllarında Berlin'de çalışmıştım o filmde, hatta jeneriğe "başanimatör" (chefanimator) olarak adımı yazmışlardı. (Gerçi Hamburg'da yapılan bir bölüm vardı ki ona hiç etkim olmamıştı!) Şimdi dönüp bakıyorum da, ne keyifli, ne heyecanlı bir dönemmiş. Bir yandan da Berlin duvarı aralanıyor, dünya tarihinin yönü o bulunduğumuz şehiden beri değişiyordu- ve biz alâkasızca sarhoş motorcular hakkında bu sulu çizgi filmi yapıyorduk! Paylaştığım bölümlerden canlandırmanın ne kadar serbest ve rahat bir tarzı olduğu görülüyor. Belki keyfim yerinde olduğu için o kadar rahat görünüşlü şeyler ürettim.

Bu sahnelerin geldiği bölümde kahramanımız Werner apartman dairesininin penceresinden aşağıdaki pazaryerine bir futbol topu sallar. Top devamlı birisi tarafından tekmelenir ya da bir taraflara çarpıp seker. Pazaryerinde bir maç oluşur, ama bu maçı topu oradan oraya tekmeleyen "oyuncular" farketmez, sadece damlardaki kuşlar ve penceresinden seyrederek bir yandan kendi kendine "naklen yayın" yapan Werner olanları bir maç olarak görüp yorumlarlar. Burada göreceğiniz kör adamla pastacı kadın da bu bilinçsiz oyunculardandır.

Aynı ekipte Türk canlandırma sanatçıları içinde en doğal olan yetenek Şahin Ersöz de vardı. O kadar  capcanlı sahneleri o kadar eforsuzca üretirdi ki yeteneğini deha olarak tanımlamak hiç yanlış olmaz. Bkz. www.ersoz.com .

 
KÖR FUTBOLCU- BLIND SOCCER PLAYER from tahsinozgur on Vimeo.Ben ve Şahin, (Batı) Berlin'de Hahn Film'in balkonunda.
Ne gençtik, ne ümit doluyduk değil mi?
Me and Şahin at the balcony of Hahn Film studio in (West) Berlin.
We were so young, and so full of hope then, weren't we?

ENGLISH

From time to time I sift through my cassettes to salvage old animation, and some of them I share with you. This time I have another scene from Werner Beinhart (1990). I shared another on October 28th 2014 ; see "Bikers on the Road."
I worked on that film back in 1989-90, and was even credited as head animator (chefanimator) though there was a whole section made in Hamburg towards which I had absolutely no contribution at all. Looking back, I can't help reflecting on what a happy, exciting time it was. The Berlin wall was cracking open, the world was going through a historic change and we were right at the hub of it, incongruously occupied with a cartoon about drunken motorcyclists. From the scenes I am sharing you can see how loose and free the animation style was. Maybe they look that way because I was so relaxed and confident when I made them.

In this section of the movie our hero Werner flings a soccer ball out of his apartment window down to a market area. The ball bounces off things and gets kicked around by the shoppers and vendors, resulting in a soccer match- except that the "players" are unaware of the game. The spectators consist of birds on the surrounding roofs and of course Werner himself who delivers a continuous commentary like a sports reporter.

The crew included the gifted Turkish animator Şahin Ersöz. Animation came so naturally to him, he produced so fast, so effortlessly, with so much exuberance and life, that he easily qualifies as a genius in the art. See: www.ersoz.com