12 Ocak 2015 Pazartesi

YENİ YIL 2015 NEW YEAR

TÜRKÇE (For English please scroll down.)

Bir sene daha iyi ve kötü anılara dönüştü. Yeni yıla girerken elimde kalem çiziyor olmak, mümkünse masamda oturmuş canlandırma yapıyor olmak bir gelenek hâline geldi. Bu sene de öyle yaptım, ama bu sefer yeni yıl gecesi canlandırmamı paylaşmayacağım çünkü şşşt! prodüksyon sırrı! Özel bir kısa film yapıyorum (evet, yine) ve sahneler film bitene kadar gizli! Biliyorum, kaç tane kısa filme başladım başladım yarım kaldı, bu yüzden bitmiş sahneleri de kimselere gösteremiyorum, öyle duruyorlar. Ama BU SEFER BİTİRECEĞİM! Söz!

Yeni yıl gecesi canlandırmamı paylaşamıyorsam geçen seneki yeni yıl gecesi canlandırmamın temizlenmiş hâlini paylaşırım. Geçen sene de "tamamlayınca paylaşırım" diye bu blog'a koymamışım, ama Vimeo'da paylaştmıştım. Aslında bu da bir kısa filmin parçası olacaktı da olamadı, ancak çizgileri temizleyebildim. Bundan önce yaptığım bir açılış sahnesi var. İyisi mi hepsini paylaşayım, yeni yıl şerefine! (Bir de ateş efektleri olacaktı, tamamlamadığım için konmadı.)

Yeni yıl dendi miydi yine yeni yıl eleneğimiz olan yeni yıl resmimizi de burada paylaşmadan olmaz. 2014 Türkiye'sinde yaşayıp da siyasi durumdan soyutlanmak mümkün değil, na yapalım.  Fikir eşim Lâle Özgür'ündür, renkleri de o seçti, ben sadece çizdim. Resimdeki detayları açıklayan bir yazım da var ama bu sefer yalnız İngilizce; o kadar şeyi bir de Türkçe yazmaya kalkarsam özel film yine hapı yutar. Bkz. Next Year Has to Be Better.

Herkese mutlu yıllar!

Ergenekon'dan çıkmak- Getting out of Ergenekon from tahsinozgur on Vimeo.


YENİ YIL GECESİ ÇALIŞMAM-2014-MY ANIMATION FOR NEW YEAR'S EVE from tahsinozgur on Vimeo.


YENİYIL-2015-NEWYEAR from tahsinozgur on Vimeo.Yeni Yılınız Kutlu Olsun- Happy New Year!

English

Yet another year has turned into a bunch of memories, good and bad. It has been a tradition with me to have my pencil in my hand, drawing something as we enter the new year, and if circumstances allow it, to be at my desk, animating. This year was no exception and I'm happy with the work I did,  but I won't be sharing my new year's night animation with you here. It's hush hush, a production secret you see, because I am working on an independent short. Yet another one, yes, I have so many incomplete ones now that I have quite a collection of scenes I can't show around because I still suffer from the delusion that I can finish them somehow someday.  BUT THIS TIME I'LL GET IT DONE! I promise!

If I can't share my new year's night animation for this year, I can still share the cleaned up version of he one from last year. Actually, that was also supposed to be part of a short. I shared the rough version of that one on Vimeo only, and there is also an opening scene for the same film idea I animated before that. I've decided to share it all; hey, it's the new year! Enjoy!

Another tradition with us is the drawing we make for the new year. Again it has a political flavor, but if you've lived in Turkey in 2014, you can^'t get away from it! The idea is from my wife Lâle Özgür, and she also chose the colors. I just drew it. For an explanation of all the detail see: "Next Year Has to Be Better"