8 Şubat 2017 Çarşamba

ESİN MELEĞİME- FOR MY MUSE

TÜRKÇE: (For English please scroll down.)

Lâle'yi melek motifiyle defalarca resmettim, "esin meleği"
kavramı şirketin adına uyduğu için ("Esin Desen") şirket imajı olarak da tekrar tekrar kullandım.

Şirket yazışma kâğıdımız için hazırladığım illüstrasyonda da Lâle'yi suya konan kanatlı bir figür olarak resmetmiştim. Yanındaki kuğular gibi o da bir an sonra şirketin amblemi olan kuğuya dönüşecektir.

Sonra işlerin hafiflediği bir zamanda bu fikri canlandırmaya karar verdim. 2002 olmalı, çünkü 2003'te bunu yapmakta olduğumu hatırlıyorum. Mayıs ayında iş için Almanya'ya gitmek gündeme gelince yarım kaldı. Geçenlerde resimleri bulup olduğu kadarını çektim. Yaklaşmakta olan sevgililer günü dolayısıyla burada paylaşmaya karar verdim. İtici güç sevgiydi nihayet!

Bu fikri sonradan daha sade bir şekilde gerçekleştirdim ve renkli olmasa da temizlenmiş olarak tamamlayabildim. (Bkz. "Wings", 10 Eylül 2010.)
 Sağda:
Şirket faturaları için
hazırladığım resim.
Renk seçimi Lâle'den.

Right:
I drew this for the
company invoices.
Lâle selected the colors.

 


Yukarıda: 2003 yılı
için hazırladığımız
yılbaşı resmi.
Solda. Şirket yazışma
kâğıdı.
Renk seçimleri Lâle'den.


Above: Our new year's
greeting for 2003.
Left: Our company stationery.
Lâle selected the colors.Videclip: Winged muse transforming into company logo.
ESİN MELEĞİME- FOR MY MUSE from tahsinozgur on Vimeo.

Videoclip: Muse transforming into logo.

ENGLISH:

I have drawn Lâle with angel wings many many times. Because the idea of a winged muse suited the company name (Esin Desen- "Inspiration+Drawing") I repeatedly used the image to represent the company as well.

For the company writing paper I drew her as a winged figure just landing in water with a flock of swans. In another moment she is also to transform into a swan, as in the company logo.

At a time when not much work was coming in, I decided to animate that image. I remember working on it in the early months of 2003, so I must have started in 2002. I stopped when we had to move to Germany for work in May 2003, so it was left incomplete. I found the drawings recently and shot whatever was there. Now, on occasion of the approaching Valentine's day, I decided to share it. After all, the motivation was love.

Later on I came up with a simpler version of the concept which I was able to animate completely and clean up as well, though I couldn't go so far as adding color. (See: "Wings", 10 Eylül-September 2010.)