19 Eylül 2015 Cumartesi

ŞEHRAZAT-SCHEHERAZADE

TÜRKÇE
(For English please scroll down.)

Eski çalışmalarımı Amiga bilgisayarımdan kurtarırken (teferruatlı bir işlem) Almanya'da yapılması planlanan bir Şehrazat dizisi için canlandırmış olduğum bir dizi sahneyi buldum. Tam vakti hatırlamıyorum ama 2001-2005 arasında bir zamandı sanki.

Hafızam beni yanıltmıyorsa karakter modelleri Andy Knight'ın tasarımlarına dayanıyordu. Andy (Andrew) Knight çok yetenekli bir Kanadalı animatör, animasyon tasarımcısı, yönetmeni ve ilüstratördü. Eğitimini Kanada'da Sheridan College'den almıştı (benim gibi yani.) 1989-91 yıllarında Berlin'de Hahn Film'de çalışırken tanımıştım.

Şehrazat ve Halife tasarımları, hafızam yanıltmıyorsa
büyük yetenek Andy Knight'ın yorumuyla.

Yetenekli olduğu kadar üretken olan Andy'nin eserlerinin büyük bölümüne ulaşmak ne yazık ki çok zor: bir kere çoğu
Andrew D. Knight, 1961-2008
perdearkası çalışmalardı. (Ünlü Alman karikatürist Brösel'in Werner resimli romanı, Andy'ni eli değince bir kalite sıçraması yaşamıştı!) Kullanılanlardan çok daha fazlası iptal edilen projelerle birlikte kaybolup gitti! Canlandırma dünyası Andy Knight'ı 2008'de beklenmedik bir şekilde bir kâlp krizinden kaybetti- çok erken, ve yaratıcılığının doruğunda! Daha 47 yaşındaydı!

 

Şehrazat sahnelerini büyük bir zevkle yapmıştım ve sonuçtan hâla memnunum- hiçbiri kullanıldı mı bilmiyorum. Bu arada, anlatıma netlik getirmek için Halife'ye bir şeyler söyletmem gerektiğini hissetmiştim (Şehrazat'ı sabırsızlıkla beklediği şeklinde) ve "sit down, my dear, sit down" ("otur, canım, otur") şeklinde bir cümle uydurup kendim seslendirmiştim.


Şehrazat Masalına Başlıyor- Scheherazade Starts a Tale from tahsinozgur on Vimeo.
 

Şehrazat serisi pilotu için canlandırdığım sahneler.
Scenes I animated for the pilot film for a projected Scheherazade series.
 
  
ENGLISH

While salvaging my old animation from my Amiga line-tester (a painstaking procedure) I stumbled upon some scenes I once animated for a Scheherazade series to be made in Germany. I don't remember the exact time but I have a feeling it was between 2001-2005. 

If I remember correctly, the character models were based on designs by the very talented Andy Knight, whom I had met in Berlin during my first stint at Hahn Film, 1989-1991. 


Character concepts for Sheherazade and the Caliph by (I am almost certain of it)
the great Andy Knight.

 Andy (Andrew) Knight was a Canadian animator, animation designer, director, and illustrator, a Sheridan College alumnus as I am. It is difficult, even impossible, to trace his
Andrew D. Knight, 1961-2008
large body of work because much of it is behind the scenes (I remember how much better the Werner comics of German cartoonist Brösel looked after Andy's skilled hands polished them up!) and even more just disappeared as projects were dropped. He died unexpectedly of a stroke in 2008, far too young, at the height of his creativity. He was only 47!


I don't know if any of my animation was ever used but I enjoyed the work and am pleased with the results. By the way, I needed to have the Caliph say something to clarify the situation (that he was anxiously waiting for Scheherazade's arrival); so I came up with the phrase "sit down, my dear, sit down", and voiced it myself.