10 Eylül 2010 Cuma

"ESİN DESEN"'İN HEPSİ- ALL OF "ESİN DESEN"

TÜRKÇE (For English please scroll down.)

Türkiye'de evden çalışmaya başladığımız zaman yasal olarak fatura kesebilmemiz gerekti. Onun için 1994'te Ankara'da bir "limited şirket" kurduk. 1995'de Avrupa'ya gittikten sonra şirketi kapattık, 1999'da dönünce bu sefer Lâle adına bir şahıs şirketi kurduk ve ben artık ona çalıştım. Bu Esin Desen'di, 1999'da kapatana kadar on yıl varlığını sürdürdü.

Lâle ilk günden beri bana destek oldu, başarılarımda yanımda olduğu gibi yılgınlığa düştüğüm anları da paylaştı, ben merkezli kişiliğimi fazla mesele yapmadan. Zaman zaman onun için çok zor olmuş olmalı! Ama her zaman, ben  bir stüdyoda çalışıp kendisi evde beklediği günlerde bile, bir ekip olduk, her zaman Esin Desen'dik, Esin hanım ve Desen bey.

Takdir ve şükran duygularımı ifade etmek için bu blog'umdan uygun bir yer olamaz.

Berlin 1996.
"Esin Desen" buydu: Lale Özgür ve Tahsin Özgür (fotoğraf: Ali İhsan Gürbüz)
This was "Esin Desen": Lâle Özgür and Tahsin Özgür (photo: Ali İhsan Gürbüz)

 ENGLISH

When we started to work from home in Turkey, it became necessary to issue legal invoices. So we created a "limited  company" in Ankara in 1994, which we dissolved after we went to Europe in 1995. We created a new company when we returned in 1999, this time with Lâle as the boss and myself working for her. That was Esin Desen, it  existed for a decade until we dissolved it in 1999.

Lâle has supported me from day one, sharing not only my moments of hope and elation, but my lapses into despair as well, never dwelling upon how self-centered I can be. At times it must have seemed too much. But through it all, even when I worked in a studio and she stayed at home, we remained a team, we were always, and still are Esin Desen, drawings from inspiration, she the one whe inspires, and myself the one who obsessively draws.

This is as good a place as ever to express my admiration and gratitude.