18 Eylül 2012 Salı

"HIRSIZ VE KUNDURACI"- "THE THIEF AND THE COBBLER"

 TÜRKÇE (For English please scroll down.)

Richard Williams’ın The Thief and the Cobbler (“Hırsız ve Kunduracı”) filminin Londra’daki ekibine katıldığım 1990 Ekim ayında bu efsaneleşmiş prodüksyon 25 yaşına varmıştı. Who Framed Roger Rabbit (“Masum Sanık Roger Rabbit”)’in taze Oscar’lı animasyon yönetmeni Richard Williams, "Hırsız ve Kunduracı"’yı bitirmek için iki senelik bir kontrat kotarmıştı. Dahi animatörümüz Şahin Ersöz de aynı sıralarda stüdyoda çalışmaya başladı ve filme müthiş sahnelerle katkıda bulundu. 

Ne yazık ki Richard Williams verilen sürede filmi bitiremeyince iş başka stüdyolara dağıtıldı. Bu süreçte film değişime uğradı, birçok sahne gereksiz görülerek atıldı. Filmin videokaset olarak yayınlanmış birkaç “tamamlanmış” versyonu varsa da bunlar orijinalinden çok uzaktır.

Birkaç sene önce bir grup meraklı filmden çıkartılan sahneleri toplayarak aslına olabildiğince yakın bir montaj gerçekleştirdiler. Bu toparlanmış versyonu geçenlerde You-Tube’da görünce şaşırdım. Tabii anılar depreşti, ve o film için yapmış olduğum animasyonlardan birini paylaşmaya karar verdim. Burada gördüğünüz karakteri ve atını göründükleri her sahnede ben çizdim. Mayıs 1991’in sonunda iyice yorulmuş olarak stüdyodan ayrıldım. Şahin daha uzun süre orada çalışmaya devam etti.
HIRSIZ VE KUNDURACI- THE THIEF AND THE COBBLER from tahsinozgur on Vimeo.

ENGLISH

The Richard Williams film The Thief and the Cobbler was already a legend when I joined the production in London in October 1990. The film had been in production, on and off, for about 25 years by that time and Richard Williams, fresh from his Oscar-winning animation direction of Who Framed Roger Rabbit, had obtained a contract to complete his epic in two years. My compatriot, the excellent animator Şahin Ersöz, also joined the team at around the same time and contributed some amazing scenes.

Unfortunately, Richard Williams could not meet his contractual deadline, and the film was completed by other studios, with great changes in the concept and a lot of scenes deleted because they were perceived as being extraneous to the story. There are various “completed” versions, released on video, that have little to do with the original vision. A few years ago, some enthusiasts salvaged the lost animation and cut together a version that is as close to the original concept as possible. They called it The Thief Recobbled, and just recently, much to my surprise, I saw that someone had put it on You-Tube. It brought back memories, of course, and so I decided to share one of my scenes with you here. I animated this character, and his horse, in all of their scenes. I left the studio, exhausted, at the end of May 1991. Şahin stayed on much longer.