6 Eylül 2016 Salı

NİCE YILLARA, OKUL ARKADAŞIM- HAPPY BIRTHDAY, SCHOOLMATE

TÜRKÇE (For English please scroll down.)

Yaz aylarını eşim Lâle'nin bahçe içindeki köy evinde geçiriyoruz (Bkz.: "Lâle ve 'Şale''si", 7 Ekim 2011). Pek de ayrılamıyoruz- yağmursuz sıcak yaz günlerinde bahçenin her gün sulanması lâzım. Ben daha ziyade odamda canlandırma çalışmalarıma yoğunlaşıyorum. 

Bir gün bir telefon geldi ve öğrendim ki lise günlerinden bir arkadaşımın doğum günü yaklaşıyormuş. Bir kutlama montajı hazırlıyorlarmış ve benden de bir klip istediler. 

Bana yakışan klibe en az iki üç saniye canlandırma katmak olur diye düşündüm ve birşeyler hazırladım. Kendi sesime "lip-synch" yaptım ve yetiştirebilmek için doğrudan ilk kaba ile "bağlanmış" arasında bir çizim tarzı kullandım. İlk gün tavşan, ikinci gün kulakları!

Normalde çok titizlendiğimden bir başıma pek birşey bitiremiyorum. Belki yeni denediğim bu tarz bir emekli canlandırma sanatçısının ilerideki özel çalışmaları için yol gösterici olur.

 Doğum gününün sahibi Füruzan resmin sağında, yakın arkadaşı Canan kolunu omzuna atmış. Önlerinde Nilgün muzip muzip kameraya bakıyor. Dertsiz günlermiş meğer!
Birthday girl Füruzan to the right of the photo, with close friend Canan's arm around her shoulder, and Nilgün peering impishly before them. Carefree days, and we never knew it!

Videoklip

DOĞUM GÜNÜ KUTLAMASI- BIRTHDAY MESSAGE from tahsinozgur on Vimeo.

Videoclip

ENGLISH

We spend the summer months at my wife Lâle's village home and garden (See: "Lâle and her 'Chalet'", 7 September-Ekim 2011). We can't get away much because the garden has to be watered throughout the hot and arid summer months. I spend most of my time there in my room, concentrating on my animation.

One day I got a surprise telephone call; it seems the birthday of one of my classmates way back in high school was approdaching; a montage was in production for the event and I was asked to contribute a videoclip.

I figured a clip coming from me would not be complete if I did not include two or three seconds of animation so I improvised something. I animated lip-synch to my own voice and animated directly in a style somewhere between rough and tiedown. The first day was for the rabbit, the second for the ears!

Accustomed to the meticulous practices of studio animation, I have trouble getting anything done. Maybe there is something in this new approach for a retired animator in his future private animation endeavours.