3 Mart 2016 Perşembe

ÇAĞDAŞ/ ÇAĞDIŞI- FUTURE IN THE PAST

TÜRKÇE (For English please scroll down)

60ıncı doğum günümden bir hafta kadar sonra- 28 Ocak 2016'da- çağı yakalamak için nihayet bir teşebbüse geçtim ve kâğıt kullanmadan doğrudan ekrana çizmeye, hatta canlandırma yapmaya yarayan "Cintiq" ("sintik") denen aleti aldım- yardımları için yakın arkadaşımız Erhan Gezen'e hemen teşekkür edeyim. Başlangıç için 13" ekran rahat taşınabilir boyu tercih ettim. (Hem fiyatı da daha az bel bükücü!)

Pixels
Vakit buldukça kullanım kılavuzunu çalışıp alıştırmalar yapıyorum. Canlandırma  denemelerimde kullanmak için Cintiq'i üzerinde basit bir köpecik tasarladım- adı "Pixels"- ama daha canlandırma konusuna gelemedim.  Şu sırada tabakaların nasıl kullanıldığını öğrenme noktasındayım.

Cintiq üzerine ilk çizim denemelerimi 30 Ocak Cumartesi gecesi yaptım; Ulusal Kanal'da Cevizkabuğu programını seyrederken bir yandan da alıştırma yaparım demiş, düzenimi kurmuş ve çağa yetişebilmek için tuş komutlarını ezberlemeye, çeşitli kalem seçenekleriyle çizmeye başlamıştım.


Hulki Cevizoğlu'nun konukları da inadına olabildiğince çağdışı yobaz kafalı iki şarlatandı. "Mehdi"'nin geleceğini, hatta doğmuş olduğunu, bunu yüzyıllar önce öngörüldüğünü, kanıtların inkâr edilmez şekilde ortada olduğunu kabalığı aşan bir fanatizmle israr ettiler. Eşkalini bile tarif ettiler; belli ki var bu işe soyunan bir megaloman. Müritlerinin isimleri Altuğ Berker ve Dr. (Dr?) Oktar Babuna imiş. Görünüşlerine bakarsanız adam sayarsınız, bu da sözlerinde delilikten ziyade kötülük olduğunu gösterir. Başka bir kanalda muntazaman boy göstererek zehirlerini akıtıyorlarmış. Bu millete bugüne kadar yapılanlar yetmemiş gibi bu da yenisi!

Antitezi sunanlar da iki ilahiyatçıydı; onlar da "mehdi" kavramına inanmakla birlikte, bahsedilenin "henüz o olmadığı" dışında fazla bir itiraz getiremediler. 
Kucağımda çağa ulaşmak için öğrenmeye çalıştığım alet, ekranda ortaçağı aratacak deli zırvası.
İlk dijital çizimlerimden.

İlk dijital çizim denemelerime etkisi oldu tabii. Türkiye'de sanatçı olmaya çalışmanın bir gerçeği olarak anılarımda yer etti.

 Şimdi bunu nasıl kullancam? How do I use this?

Şimdilik bu şekilde! For now, like this!

ENGLISH

Just over a week after my 60th birthday I finally made a move to catch up with the times and purchased a "Cintiq", a gadget for drawing and even animating without paper, applying an electronic pen directly onto a monitor. I must immediately thank my friend Erhan Gezen for his valuable help in the matter. I went for the more portable 13" model. (Also easier on the pocketbook!)

Pixels
I study the lessons of the manual and practice as I find the time. I designed a simple dog character on the Cintiq, which I intend to use for animation practice- I've named it "Pixels". But I haven't come as far as the actual animation lessons yet; right now I am learning about the use of levels.

I made my first drawing exercises on the Cintiq on the evening of January 30th, a Saturday. I settled in front of the TV, Ulusal Channel, to watch my favorite talk show, Cevizkabuğu ("Walnutshell", a pun on the surname of host Hulki Cevizoğlu.) I intended to put the time spent in front of the telly to good use, trying to catch up with the times and connect with the future by learning the basic tools and practice drawing with the electronic pen on glass. 

As luck would have it, the guests of host Mr Cevizoğlu included a pair of retrograde charlatans, preaching a crazy cult of the "Mahdi",  agressively trying to convince the hosts, other guests and the audience that "the signs were there", that the evidence was "scientific and irrefutable", that "he" was already born, and even gave full description of his features, as revealed, so they said, centuries in advance. Obviously, there is a megalomaniac somewhere all set to play the role! The disciples preaching his cause were named Altuğ Berker and Dr. (Dr?) Oktar Babuna. To look at them, you would think they were respectable, intelligent men, which seems to suggest they are evil rather than nutty. Apparently they were regularly administering their poison on some other channel. After years of fanaticism administered to this nation, now this!

Two theologians took up the responsibility of presenting counterarguments, but they could go no furter than to say that, though they did believe in the "Mahdi", this one was not he.

Wrestling with the new-fangled contraption on my lap, trying to catch up with the time, I found myself listening to drivel that would be too backward for the middle ages.

One of my first digital sketches.
The situation had its effect on my first digital sketches ever. The experience took its place in my memories as an artist trying to be creative in a country like ours.