22 Kasım 2016 Salı

ÇİZGİ FİLM BAYRAMI-2016- HAND-DRAWN ANIMATION DAY

TÜRKÇE (For English please scroll down.)

Kalem kâğıtla yapılan canlandırmanın bir asırlık çok onurlu bir birikimi varkenüç boyıtlu bilgisayar teknolojisi gelişince tarihin tavanarasına atılmasını, canlandırmanın primitif hâli sayılmasını hiçbir zaman hazmedemedim. Bu duyguları paylaşan meslektaşlarla ve eşimle özellikle çizgi filmi, yani çizilerek yapılan filmi başlıbaşına bir sanat dalı olarak kutlamak için Çizgi Film Bayramı'nı önermiştik. Tarih 18 Kasım olacaktı, Miki Fare'nin 1928'de Steamboat Willie filmiyle ilk defa seyirci karşısına çıkmasının yıldönümü. (Bkz: "Çizgi Film Bayramı", 10 Eylül 2010, "Çizgi Film Bayramı", 18 Kasım 2013, "Çizgi Film Bayramı", 18 Kasım 2015). Başkalarını bilmiyoruz ama biz hâla kutluyoruz.

Kutlama için kullandığım kısa canlandırmayı 2005'te, Maltepe Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olduğum günlerde, o okulun canlandırma bölümü için hazırlamıştım. (Bkz: "Maltepe Animasyon", 16 Eylül 2010). Benimseyip kullanmadıklarına göre yeniden sahiplenip çizgi film bayramını temsil için kullanabilirim diye düşündüm.

Bu sene çizgifilm dünyasından yakın arkadaşlarımız aileleriyle bize geldiler, ve çok güzel bir bayram oldu! Çizgi film seyrettik, konuştuk, politikadan uzak durmaya çalıştık, çocuklar gülüşüp bağrıştılar. O günden bazı anları bir klip olarak derledim, aşağıya ekledim. Yukarıda bahsettiğim canlandırma sondadır. Müzik ise Mozart'ın "Türk" operası "Saraydan Kız Kaçırma"'dan. (Die Entführüng aus dem Serail).

Vaktiyle Maltepe Üniversitesi için yapmış olduğum bu canlandırmayı bu sene Çizgi Film Bayramı için tekrar kullandım. Aşağıdaki klibin sonunda görebilirsiniz. Tek başına görmek için buraya tıklayın.

For this year's "Hand-Drawn Animation Day" I reused this animation I once made for Maltepe University. It appears at the end of the videoclip below. To see it on its own click here.

videoclip
ENGLISH

Hand-drawn animation using pencil on paper has a proud past that spans a century; this being so, I cannot bear to witness it thrown into the attic of history, considered the primitive form of what is seen as the maturity achieved through new technologies. Some friends, my wife and myself came up with the idea of having a day dedicated to hand-drawn animation only, as an art in its own right, chosing November 18th, the day Mickey Mouse met the moviegoing public for the first time with Steamboat Willie in 1928.(See: "Hand-Drawn Animation Day", 10 Eylül-September 2010, "Hand-Drawn Animation Day", 18 Kasım-November 2013, "Hand-Drawn Animation Day", 18 November-Kasım 2015.) We don't know about anybody else, but we're still celebrating.

To mark the occasion, I reused an bit of animation I had done in 2005 for the animation department of Maltepe University, where I was teaching at the time. (See: "Maltepe Animasyon", 15 Eylül-September 2010.) They aren't using it, so I decided to reclaim and reuse it for Hand-Drawn Animation Day.

This year we had close friends from the industry over at our place, and it was a great celebration! We watched and talked about animation, tried to steer flear of politics, the kids laughed and shouted. I edited together some home videos I shot that evening, you can see it just before the English text. The above-mentioned animation comes at the end. The music is from Mozart's "Turkish" opera, "The Abduction from the Seraglio" (Die Entführung aus dem Serail).