12 Ocak 2011 Çarşamba

KÜÇÜK DAHİYLE YENİ YIL GECESİ- NEW YEAR'S EVE WITH THE LITTLE GENIUS

TÜRKÇE (For English, please scroll down.)

En dertli anlarımda bile beni müziğiyle ferahlatabildiği için Mozart'a özel bir yakınlık duyarım. Küçük yaşta besteler yapan ve muzip, şakacı kimliğini ve neşesini kısa ve problemlerle dolu hayatında hiç kaybetmeyen besteciyi çocuk olarak görüntülendirmek hoşuma gidiyor. 9 yaşında yazdığı bir flüt ve piyano kompozisyonu (KV 14 sayılı 5 numaralı sonatının Allegro bölümü) beni bulaşıcı neşesiyle büyüler ve aslında çocuk Mozart karakterini o müzik eşliğinde canlandırmayı hayal ederim

Yeni yıla çizerek, tercihen animasyon yaparak girmek geleneğini bu sene de gerçekleştirebildim. Bir çok defasında olduğu gibi bu sene de karakterim küçük Wolfgang Amadeus'du. İtiraf etmeliyim ki sahne ancak on günde bu hale ulaştı! 

WAM! Küçük Wolfgang Amadeus Mozart; kolleksyonum için kaset kapağı.
WAM! Little Wolfgang Amadeus Mozart; intended as a cassette cover for my collection.
ENGLISH

I feel a special affinity for Mozart because his music has provided me with cheer and consolation in moments of despondency and sorrow. I enjoy drawing him as a child; he was after all a child prodigy who never lost his optimism and sense of fun throughout his short and often tragic life! A childhood composition (KV 14 Sonata number 5, KV14, Allegro, composed when he was only nine) always charms me with its infectious cheer and humor. I dream of animating my little Wolfgang character to accompany that composition! 

Once more, I was able to stay faithful to my tradition of drawing, preferably animating into the new year. The protagonist, as so often before, was little Wolfgang Amadeus! I have to admit it took a full ten days to bring it to this stage!