9 Haziran 2016 Perşembe

ÇAKMA HİTLER- APING HITLER

TÜRKÇE (For English please scroll down.)


1999'da yepyeni özel şirketimiz Esin Desen adına İstanbul'da evden animasyon üretmeye başlamıştım. Eski velinimetimiz Hahn Film'den yeni bir Werner filmi için sahneler yapmam istendi: Werner- Volles Rööäää!!! ("Tam Gaz" gibi birşey, tam tercümesi "boru dolusu"; egzos borusu hani!) Filmin kötüsü berbat bir müteahhitti, Werner de şantiyeyi koruyan dazlakları kandırmak için Hitler taklidi yapıyordu. Bu sahneleri ben yaptım, 1999 ya da 2000'de. Benim sahnelere birleşik Hitler'li sahneleri de başka bir Türk meslektaş, Los Angeles'te Şahin Ersöz yapmıştı.

Bu sahneleri aldığı son karar nedeniyle Bundestag'a adayarak yayınlıyorum.


ENGLISH 

In 1999 I started animating from home in Istanbul under the banner of our brand new, albeit very small company, Esin Desen. Our erstwhile employer, Hahn Film, asked me to animate some scenes for a new Werner film:
Werner- Volles Rööäää!!! (Something like "Full gas", literally "full pipe", as in exhaust pipe.) The villain was a crooked contractor. Werner dressed up and acted like Hitler to fool the skinheads guarding the construction site. I animated these two scenes in Istanbul in 1999 or 2000 while another Turkish animator, Şahin Ersöz, animated Werner in the hookup scenes from his home in LA.

I dedicate these scenes to the Bundestag for their recent resolution.